مقبره سرباز گمنام ایران روز گذشته هواداران

مقبره سرباز گمنام: ایران روز گذشته هواداران لیگ برتر بسکتبال محمد کسایی پور شهرداری اراک شیمیدر تهران مرحله پلی آف

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سالی یک سد کرج هندوانه صادر می‌کنیم!

سالانه بیش از۲۵۰ میلیارد لیتر آب معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب جهت صادرات ۵۰۰ هزار تن هندوانه صادر می‌کنیم… جهت این که به تصویر روشن‌تری برسیم ۲۵۰ میلیون متر مکعب

سالی یک سد کرج هندوانه صادر می‌کنیم!

سالی یک سد کرج هندوانه صادر می کنیم!

عبارات مهم : ایران

سالانه بیش از۲۵۰ میلیارد لیتر آب معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب جهت صادرات ۵۰۰ هزار تن هندوانه صادر می کنیم… جهت این که به تصویر روشن تری برسیم ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب مجازی را با حجم آب سد کرج مقایسه کنید که حدود ۲۰۵ میلیون متر مکعب هست. به عبارت دیگر کشور عزیزمان ایران هر سال فقط از طریق هندوانه حجمی برابر با سد کرج، آب صادر می کند.

به گزارش ، روزنامه کشور عزیزمان ایران ؛«هندوانه یا گوجه فرنگی؟ پاسخ این سؤال بستگی به این دارد که چه کاره باشید. اگر از یک کشاورز بپرسید، قطعاً بهتر می تواند پاسخ دهد. هر دو محصول، صادراتی هستند آن هم با حجم بالا. بعد هر کدام را بکارند، بُرد کرده اند. ضمن این که در هر شرایطی حتی در خشک ترین زمین ها می شود یک جوری این محصولات را به بار آورد و روانه بازار کرد. یک سؤال دیگر: می دانید با صادرات هر کیلو هندوانه، چند لیتر آب از کشور خارج می کنیم؟ دقیقاً ۵۰۰ لیتر و جهت یک عدد گوجه فرنگی ۷۰ گرمی، دقیقاً ۱۳ لیتر. کارشناسان به این شکل از خروج آب، صادرات آب مجازی می گویند؛ آبی که به چشم نمی آید.

سالی یک سد کرج هندوانه صادر می‌کنیم!

یک عدد سیب زمینی ۱۰۰ گرمی ۲۵ لیتر آب می خورد و یک عدد سیب ۱۰۰ گرمی ۷۰ لیتر ولی سیب آذربایجان غربی ما در کشورهای دور و بر خواهان بیشتری دارد تا سیب زمینی همین استان یا استان اردبیل. معنی این حرف این است که خارجی ها با محصولات آب بر ما میانه بهتری دارند. در واقع آنها فقط سیب و هندوانه از ما نمی خرند، بلکه آب های زیرزمینی ما را هم به شکلی مجازی می خرند.

هر محصول صنعتی و کشاورزی به میزان مشخصی آب نیاز دارد که در کشورهای توسعه یافته بر این اساس برنامه ریزی می شود. این که تولید چه چیزی به صرفه نیست و باید وارد کرد و چه چیزی صرف دارد و با کمترین میزان آب می شود فروخت. جدول میزان مصرف آب می گوید، جهت تولید هر کیلو خیار ۲۰۰ لیتر آب نیاز داریم و جهت تولید هر کیلو برنج ۴ هزار لیتر. یک کیلو گندم هزار و ۳۰۰ لیتر آب برمی دارد، یک کیلو گوشت مرغ ۴ هزار لیتر و یک کیلو گوشت گاو ۱۵ هزار لیتر. همچنین یک عدد پرتقال ۱۰۰ گرمی ۵۰ لیتر، یک لیوان شیر ۲۰۰ لیتر، یک جفت کفش چرم ۸ هزار لیتر، یک قالب پنیر ۲ هزار و ۵۰۰ لیتر، یک بسته چیپس ۲۰۰ گرمی ۸ هزار لیتر و یک دستگاه ماشین ۸۰۰ هزار لیتر.

سالانه بیش از۲۵۰ میلیارد لیتر آب معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب جهت صادرات ۵۰۰ هزار تن هندوانه صادر می‌کنیم… جهت این که به تصویر روشن‌تری برسیم ۲۵۰ میلیون متر مکعب

برگردیم به بحث شیرین هندوانه. طبق بروزترین آمار، تا مرداد ماه امسال هندوانه با ۴/۵۰۳ هزار تن و گوجه فرنگی با ۵/۱۳۶ هزار تن عمده اقلام صادراتی به لحاظ وزنی در بخش کشاورزی بوده اند. با توجه به آمار بالاتر هندوانه آن هم با اختلاف زیاد، معلوم می شود که کشاورزان علاقه بیشتری به کاشت این محصول داشته اند. شاید به همین خاطر هم است که چند هنگامی که است نام هندوانه و صادرات آب مجازی را زیاد در کنار هم می شنویم. این در حالی است که کارشناسان می گویند لااقل با ایجاد صنایع تبدیلی می توان از خام فروشی هندوانه و محصولاتی از این دست با ارزان ترین قیمت ممکن جلوگیری کرد. به عنوان مثال پودر هندوانه یا کنسانتره این محصول.

در ۱۰ سال اخیر، کشور عزیزمان ایران رتبه چهارم تولید هندوانه را در دنیا به خود تخصیص داده شده است داده هست؛ محصولی صادراتی که چهارفصل است و بازار هدفش در پنج ماه اول امسال، بلاروس، اتریش، جمهوری آذربایجان، آرژانتین، ارمنستان، استونی، افغانستان، آلمان، امارات متحده عربی، انگلستان، بحرین، بلغارستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، رومانی، سوئد، عراق، عمان، فدراسیون روسیه، قبرس، قزاقستان، قطر، کویت، گرجستان، لهستان، مجارستان و هلند بوده اند.

در میان مشتریان هندوانه ایران، عراق با خرید بیش از ۳۲۱ هزار تن از این محصول حدود ۷۰ درصد سهم بازار را از آن خود کرده و رتبه نخست را در میان دیگر خریداران دارد. بعد از آن امارات با ۹۹ هزار تن، ترکیه با ۳۶ هزار تن، کویت با ۱۲ هزار تن، افغانستان با ۹ هزار تن، قطر با ۸ هزار تن و عمان با ۷ هزار تن در رتبه های بعدی مقاصد صادراتی هندوانه ایرانی قرار دارند.

سالی یک سد کرج هندوانه صادر می‌کنیم!

هندوانه به روزهای داغ، شب های گرم و مقدار زیادی جا جهت پرورش نیاز دارد. به همین خاطر هم است که حتی در خشک ترین استان ها هنگامی که از قطعه زمین به نظر خشکی عبور می کنید، با کمال تعجب متوجه می شوید که در حال گذر از مزارع هندوانه هستید که البته در فصل برداشت، شکل و شمایل بهتری به لحاظ سرسبزی دارند. هرمزگان، سیستان و بلوچستان، یزد، خوزستان، خراسان جنوبی و کرمان، استان های خشک و کم آبی هستند که اتفاقاً از قطب های تولید هندوانه به شمار می روند.

حالا ماشین حساب را بردارید و اعداد را ضرب و تقسیم کنید. هر سال بیش از۲۵۰ میلیارد لیتر آب معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب جهت صادرات ۵۰۰ هزار تن هندوانه صادر می کنیم، بماند که این رقم تا ۷۰۰ هزار تن نیز در سال های گذشته رسیده و باز از انصاف نگذریم که از سال ۹۵ به این سو با سیاست های آبی دولت میزان مصرف هر کیلو هندوانه تا ۲۸۶ لیتر نیز پایین آمده که معادل ۱۴۳ میلیارد لیتر آب هست. جهت این که به تصویر روشن تری برسیم ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب مجازی را با حجم آب سد کرج مقایسه کنید که حدود ۲۰۵ میلیون متر مکعب هست. به عبارت دیگر کشور عزیزمان ایران هر سال فقط از طریق هندوانه حجمی برابر با سد کرج، آب صادر می کند. این رقم البته کمتر از آب مصرفی جهت تولید گندم و برنج است ولی با توجه به اینکه گندم و برنج جزو محصولات کشاورزی استراتژیک محسوب می شوند، شاید مقایسه درستی نباشد.

سالانه بیش از۲۵۰ میلیارد لیتر آب معادل ۲۵۰ میلیون متر مکعب جهت صادرات ۵۰۰ هزار تن هندوانه صادر می‌کنیم… جهت این که به تصویر روشن‌تری برسیم ۲۵۰ میلیون متر مکعب

شاید به نظر برسد کاشت هندوانه سود زیادی جهت کشاورزان دارد که حاضرند به هر قیمتی، به کشت این محصول ادامه دهند. کشاورزان ولی این طور فکر نمی کنند. محمد بلوچ، کشاورز در منطقه چابهار در این باره می گوید: «من و برادرم دو هکتار هندوانه کاشته ایم. کل کار را هم خودمان می کنیم و خیلی کار زحمت داری است.

هندوانه چابهار معروف است ولی زمین های ما خشک است و با وجود این که هزینه زیادی جهت کشت محصول می کنیم، درآمدمان حتی هزینه کردمان را جبران نمی کند. جهت هر هکتار حدود ۸ میلیون تومان هزینه می کنیم و خیلی درآمدمان بشود، ۶ میلیون از هر هکتار. ضرر هم می کنیم چون هوا گرم است و اگر با قیمت پایین محصول را نفروشیم، روی دستمان می مانَد و خراب می شود. سودش را واسطه ها می کنند. می گویند هزینه باربری زیاد هست. ما هم که کشاورزیم، هیچ وقت سودی نمی بریم.»

سالی یک سد کرج هندوانه صادر می‌کنیم!

امیر مسعود طایفه، کارشناس کشاورزی در این باره در گفت و گو با «ایران» می گوید: «در خیلی استان ها سطح زیرکشت محصولاتی که به آبدهی زیاد نیاز دارند، کم کردن یافته هست. این مسأله در استان های شمال غربی کشور عزیزمان ایران زیاد دیده می شود. در حال حاضر مسأله این است که کشاورزان اطلاعات درستی نسبت به میزان آبیاری ندارند و هنوز سنتی عمل می کنند. هر محصولی که خوب بار دهد، همان را می کارند در حالی که ممکن است حتی ضرر هم بدهند. در این زمینه اطلاع رسانی نقش مهمی دارد. باید اطلاعات مورد نیاز به کشاورزان داده و از روش های نوین آبیاری استفاده شود.»

در بعضی ایام هندوانه با میانگین قیمت هزار و ۵۰۰ تومان در پایتخت کشور عزیزمان ایران به فروش می رسد. این در حالی است که کشاورز زیاد مواقع جهت فروش هر کیلو هندوانه به طور میانگین رقمی کمتر از یک سوم این عدد را دریافت می کند. حالا حساب کنید قیمت آبی را که جهت تولید این محصول مصرف می شود.

مسئولان وزارت نیرو، قیمت تمام شده است آب کشاورزی را تقریباً مجانی می دانند و شاید به این علت هم است که کشاورزان بی محابا به کشت محصولاتی اقدام می کنند که گر چه میزان آب مصرفی ارزش زیاد هست، ولی سود حاصل از فروش ارزش اندک است و گاهی حتی جهت کشاورز ضرر و زیان هم به همراه دارد ولی کشاورزان جهت این که شغل و تولید خود را حفظ کنند، همچنان به آن اشتغال دارند. آنها ناچارند هندوانه بکارند و ضرر برداشت کنند.»

واژه های کلیدی: ایران | محصول | میلیون | ایرانی | محصولات | هندوانه | هندوانه | استان اردبیل | محصولات کشاورزی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog