مقبره سرباز گمنام ایران روز گذشته هواداران

مقبره سرباز گمنام: ایران روز گذشته هواداران لیگ برتر بسکتبال محمد کسایی پور شهرداری اراک شیمیدر تهران مرحله پلی آف

گت بلاگز وب‌گردی نشانه‌های نیاز به سم‌زدایی یک فلز سنگین

فلزات سمی که در درجه نخست باید بیشترین توجه را به آنها داشته باشید مشمول بر آرسنیک، کادمیوم، کروم، سرب و جیوه می شوند.

نشانه‌های نیاز به سم‌زدایی یک فلز سنگین

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، بعضی عنصرهای که به نام فلزات سنگین آشنا می شوند، به عنوان سموم سیستمیک در نظر گرفته می شوند، و بر همین اساس است که تنها جهت یک قسمت از بدن انسان سمی نیستند.
گاهی اوقات حتی قرار گرفتن در معرض کمترین سطوح از این عنصرهای می تواند آسیب به اندام های متفاوت بدن را در پی داشته باشد. فلزات سنگین به عنوان عوامل سرطان زا در انسان نیز در نظر گرفته می شوند.

عبارات مهم : بیماری
افزون بر این، حداقل نه بیماری دیگر وجود دارند که می توانند نشان از مسمومیت معدنی باشند.

فلزات سمی که در درجه نخست باید بیشترین توجه را به آنها داشته باشید مشمول بر آرسنیک، کادمیوم، کروم، سرب و جیوه می شوند. قرار گرفتن در معرض این فلزات و همچنین موارد دیگر مانند متیل جیوه، نیکل، و اورانیوم می تواند به واسطه شرایط محیط زیست، محل کار، غذا یا آب شکل بگیرد.

امکان مواجهه پنهانی با فلزات سنگین تشخیص زودهنگام آنها، یعنی پیش از این که فرصتی جهت ایجاد بیماری در بدن انسان داشته باشند را بسیار مهم می سازد.

پس باید به دنبال چه نشانه هایی باشید؟ جهت آغاز، قرار گرفتن در معرض هر یک از این فلزات سمی می تواند انرژی کم مزمن را موجب شود. این به علت ایجاد اختلال در تولید ATP میتوکندری (واحد پایه انرژی در سلول ها) و عملکرد آنزیمی (آنزیم ها به سوخت و ساز سلولی کمک می کنند) هست. ولی این شرایط تنها نوک کوه یخ محسوب می شود، بعد در ادامه با ما همراه باشید تا با نشانه ها و شرایط مزمن زیاد که باید مورد توجه قرار بگیرند، آشنا شوید.

جیوه

مسمومیت با جیوه در درجه نخست به اعصاب حسی و حرکتی آسیب وارد می کند و همچنین می تواند بر اندام های متفاوت تاثیرگذار باشد. زیاد مسمومیت جیوه از خوردن ماهی، از پر کننده های نقره ای (آمالگام)، قارچ کش های جیوه ای یا مواجهه صنعتی ناشی می شود.

آلومینیوم

ما به طور طبیعی از طریق غذا، آب و حتی هوا در معرض آلومینیوم قرار می گیریم. قرار گرفتن در معرض این فلز می تواند به واسطه غذاهایی که در ظروف آلومینیومی پخته می شوند، قوطی های آلومینیومی، استفاده بیش از حد از ضد اسید، ضد تعریق ها و لوازم آرایش شکل بگیرد.

آثار احتمالی آلومینیوم روی انسان متعدد هستند و از مبتلا شدن به بیماری آلزایمر (مطرح شده است ولی ثابت نشده است)، بیماری پارکینسون، و کم خونی تا پوسیدگی دندان را مشمول بر می شود. خوشبختانه آلومینیوم به عنوان یک عامل سرطان زا جهت انسان طبقه بندی نشده است.

برای درمان مسمومیت آلومینیوم دکتر می تواند داروی کی لیت ساز تجویز کند. کی لیت شدن درمان دارویی مطلوب جهت کم کردن آثار فلزات سمی است و زمانی کار می کند که عامل کی لیت شدن با فلزات سمی پیوند تشکیل می دهد و سپس از بدن خارج می شود. کی لیت درمانی جهت تخلیه پلاک های کلسیم از شریان ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تزریق دوز بالای ویتامین C می تواند به عنوان یک عامل کی لیت ساز عمل کند.

آلومینیوم عمدتا از طریق ادرار دفع می شود. از این رو، گیاه های دارویی مانند خار شیری و ریشه قاصدک به همراه مصرف میزان زیاد از مایعات مانند آب به سم زدایی و از بین بردن آلومینیوم کمک خواهند کرد. پوست نیز می تواند به از بین بردن آلومینیوم کمک کند. حمام آب داغ با نمک فرنگی اصل به این کار کمک می کند. جهت از بین بردن آلومینیوم از آب آشامیدنی از روش اسمز معکوس، تقطیر یا دیونیزه استفاده کنید.

آرسنیک

وجود آرسنیک در مواد غذایی، آفت کش ها، لوازم آرایش و بسیاری محصولات تجاری دیگر گزارش شده است هست. با این وجود، نوشیدن آب آلوده مرسوم ترین علت جهت مواجهه بلند مدت با این فلز سمی محسوب می شود.

قرار گرفتن بلند مدت در معرض آرسنیک می تواند آثار متغییر، از سرطان پوست و ریه، تا آثار عصبی و بیماری قلبی را موجب شود. مشابه با مسمومیت با جیوه، آرسنیک می تواند موجب یک نوروپاتی حسی یا حرکتی با پارستزی (سوزن سوزن شدن) به خاص در کف پاها شود. یک بیماری پوستی آشنا شده است در نتیجه مواجهه با آرسنیک عوض کردن رنگ ناخن ها است که به نام Leukonychia Striata آشنا می شود.

برای درمان مسمومیت با آرسنیک می توانید داروی کی لیت خوراکی DMSA (دی مرکاپتو سوکسینیک اسید) را جهت 19 روز مصرف کنید و بعد از دو هفته وقفه دوباره آن را تکرار کنید. DMSA از دهه 1950 مورد استفاده قرار می گیرد و امن و موثر بودن آن ثابت شده است است.

DMSA موجب دفع سرب، مس، و روی می شود. همچنین DMPS یک عامل کی لیت ساز مشابه جهت آرسنیک و دیگر فلزات سمی است.

کادمیوم

کادمیوم حتی در مقادیر بسیار ناچیز نیز یک فلز فوق العاده سمی هست. اگرچه مواجهه با این فلز خطرناک کم کردن چشمگیری داشته هست، ولی همچنان این امکان وجود دارد. افرادی که در سایت های ساخت و ساز و بخش های تولیدی کار می کنند احتمال بیشتری دارد در معرض کادمیوم قرار بگیرند.

کادمیوم در رنگ های صنعتی نیز یافت شده است هست. به عنوان مثال، در سال 2016، کادمیوم در رنگ یک لیوان نوشیدنی به فروش رسیده در فروشگاه مک دونالد یافت شد و موجب فراخوانی 12 میلیون لیوان شد. از دیگر منابع مواجهه با کادمیوم می توان به آبکاری صنعتی، تولید باتری، ساخت و ساز و حتی کشاورزی اشاره کرد.

مواد غذایی می توانند یک منبع دیگر جهت کادمیوم باشند و سطوح بالای آن می تواند در حیواناتی که به واسطه غذا، آب یا هوای خود در معرض کادمیوم بوده اند، یافت شود. کادمیوم در سیگار نیز یافت شده است است و باید به این توصیه توجه داشت که ریه های انسان این فلز سمی را به خوبی جذب می کنند.

قرار گرفتن مزمن در معرض کادمیوم می تواند به پرسشها سلامت بسیاری از جمله بیماری قلبی، سرطان و دیابت منجر شود. این به علت آن است که کادمیوم جایگزین روی می شود. این شرایط موجب کم کردن توانایی ارتجاعی در دیواره های شریانی، تصلب شرایین و فشار خون اوج می شود. همچنین، امکان وقوع نوروپاتی محیطی وجود دارد.

روند پاکسازی کادمیوم از بدن بسیار کند است و از این رو، ممکن است به چندین سال وقت نیاز باشد. کی لیت درمانی با استفاده از EDTA از طریق دنبال کردن پروتکل های مشخص می تواند به صورت امن صورت بگیرد. همچنین، روش های تغذیه ای و گزینه های دیگر در دسترس هستند که می توانند سودمند باشند و عوارض جانبی کمتری در مقایسه با کی لیت درمانی داشته باشند.

سرب

مسمومیت با سرب می تواند در نتیجه مواجهه با هوا، آب، گرد و غبار، غذا، رنگ یا محصولات مصرفی آلوده شکل بگیرد. مغز انسان حساس ترین اندام بدن در مواجهه با سمیت سرب است و سطح حداقلی از این فلز که امن در نظر گرفته شود، وجود ندارد.

مسمومیت مزمن با سرب به طور معمول موجب نشانه هایی می شود که اندام های متفاوت از جمله دستگاه گوارش، سیستم عصبی عضلانی و سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. بر همین اساس، نشانه می توانند مشمول بر درد در ناحیه شکم، سردرد، جنبش پذیری، پرسشها حافظه، نوروپاتی در دست ها و پاها، و بسیاری موارد دیگر شوند.

آزمایش خون و همچنین تجزیه و تحلیل مو می توانند به تشخیص میزان مسمویت کمک کنند. کی لیت درمانی با استفاده از دیمرکاپرول یا EDTA روش های ارجح سم زدایی هستند.

منبع:عصر ایران

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: بیماری | مسمومیت | مسمومیت | بدن انسان | مغز انسان | آلومینیوم | فلزات سنگین | سم زدایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog